Co je to láska?

29. 10. 2012 | † 17. 05. 2013 | kód autora: 3Wk

Lidé velmi často hovoří o lásce, o hlubokém stavu zamilovanosti, o hlubokém stavu zamilovanosti, o splnění životních snů, o nekrotné touze, ale každý si pod stejným pojmem představí zcela odlišnou věc. Co to tedy láska je? Je vůbec možné ji nějak definovat?  

Je mi známa pestrá paleta rozličných definicí, pořekadel či těch nejkrásnějších básní o vzplanutí nejhlubších citů, avšak kde vězí pravda je individuálním názorem každého z nás. Zatímco nějaký jedinec nazve láskou i bezvýznamný, bezduchý vztah, tak pro někoho jiného má slovo láska význam takové síly, že žádný cit na světě není silnější, a že neexistuje většího blaha a štěstí. Rozdílnost lidí je nevyzpytatelná. Pro někoho vyzývavě krásný cit lásky neznamená téměř nic, zatímco pro jiného je totéž životní náplní.

Asi bych nebyla tím pravým mladým člověkem, kdyby na lásku neměla svůj osobní názor. Jednou, když mě přepadla náhlá úzkost, napadlo mě znenadání čtyřverší o lásce: 

Láska je jako makovice. 

ze které se sype mák. 

Chvíli padají trpká slova,

chvíli zase mám tě rád.

 

Já osobně si o lásce myslím, že je tím nejbáječnějším citem, jaký je člověk schopný chápat. Láska je pro mne něco tak neuvěřitelně nádherného, tak nepopsatelně krásného, že si nejsem schopna představit svůj život bez ní. Láska je pro mne kouzlem, které drží můj svět na lepší úrovni, které mi dává chuť žít. Bez lásky by byl můj život pustý a prázdný. Byl by ztracený. Ale co dělat, aby se láska ze života nevytratila? Jak si ji uchovat?

O lásce lze hovořit stále znovu a znovu, až do nekonečna. Ale co je platné člověku radit, sdělovat mu své pocity, když právě on sám má to své srdíčko, které se rozhoduje samo. Láska je bezpochyby tou nejpříjemnější radostí života, ale zároveň i tou nejkomplikovanější. S láskou jsou spjata mnohá trápení, jež musí člověk překonat. Přicházejí dny plné stesku, odloučen a bolestného žalu, který často bývá slzami doprovázen, avšak převládat by měly jen šťastné okamžiky, plné sladkých lásky vyznání, nezkrotné touhy a něhy.

Ať už je to s láskou tak či onak, přeji všem zamilovaným lidem, aby je tato kouzelná "paní" stále jen hladila, aby jim štěstí rozdávala, avšak nikdy hluboce neranila. Ačkoliv jsou lidé různí, tak bez výjimky všem přeji totéž -buďte šťastní!


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky literatura

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.